Jei norite matyti paveikslėlius, spauskite čia.
Esame didžiulio proveržio bendrakūrėjai

Aušrinė Armonaitė, Ekonomikos ir inovacijų ministrė

 

      Inovacijų reformos įgyvendinimą, siekiant Lietuvoje sukurti efektyvią inovacijų skatinimo sistemą, su komanda priėmėme kaip iššūkį ir didžiulę atsakomybę. Ryžtingai atsigręžėme į didelę fragmentaciją inovacijų sistemoje, atsakingai įvertinome ankstesnius pasiruošimo kurti inovacijų agentūrą darbus ir remdamiesi į konsoliduojamų agentūrų stipriąsias puses, tvirtai atsispyrėme.

      Šiandien ramia širdimi galiu pasakyti, kad tiek, kiek šiuo metu jau yra nuveikta kuriant inovacijų agentūrą, iki šiol Lietuvoje niekada nebuvo padaryta. Jau turime išgrynintą inovacijų agentūros veiklos modelį, strategines kryptis, viziją, misiją, rodiklius. Inovacijų agentūra kuriama remiantis geriausiomis vadybos ir užsienio inovacijų agentūrų praktikomis, pasitelkiant vadybos ir teisės profesionalus, įtraukiant visas suinteresuotos šalis: darbuotojus, verslininkus, inovacijų ekspertus, būsimų paslaugų bendrakūrėjus. Kiekvieno prisidėjusio indėlis yra svarbus, visiems kalbantis gimsta geriausi sprendimai, susitarimai ir viskas vyksta daug greičiau.

      Džiaugiuosi visų bendru sutarimu – koncentruotis į verslą kaip pagrindinį agentūros klientą, kuriam pagalba teikiama vieno langelio principu, neskirstant klientų pagal dydį, o atsižvelgiant į verslo poreikius. Verslumo, eksporto ir inovacijų skatinimas naujoje agentūroje bus prieinamas kiekvienam versliam žmogui ir net brandžiai įmonei, o proveržio srityse veikiantys Lietuvos verslai turės unikalią galimybę didinti savo verslo konkurencingumą pasinaudojant visu galimu valstybės siūlomu pagalbos paketu ir išnaudojant visas įmanomas galimybes.
      Proveržį kuria kūrybingi žmonės, o Lietuvos verslui kūrybiškumo netrūksta. Didžiuojamės šalies talentais ir tikime, kad kryptingai ir sistemiškai skatindami inovacijas Lietuvos verslo sėkmės istorijų galime turėti dar daugiau.
      Kitas svarbus kertinis inovacijų agentūros sėkmės pagrindas – teisinis konsolidavimo modelio parengimas, su tuo susiję teisės aktų pakeitimai. Šiuo klausimu dirba profesionali teisininkų komanda ir tikiu, kad tinkamai paruošti teisės aktų projektai sėkmingai skinsis kelią šio rudens Seimo sesijoje.
      Trys žodžiai apibendrina pagrindinius būsimos inovacijų agentūros išskirtinumus: kompetencija, efektyvumas ir talentas.
      Jau dabar drįstu teigti, kad tai bus pažangi, šiuolaikiška ir lanksti inovacijų agentūra, padedanti Lietuvos verslui kurtis, augti ir inovuoti, o Lietuvos ekonomikai – klestėti.

Kokie pagrindiai darbai nuveikti?

1. Nustatytas inovacijų agentūros veiklos modelio tipas - platforma

2. Nustatyta organizacijos veiklos vizija, misija, strateginiai tikslai

3. Paruošta funkcinė organizacijos struktūra, pagrindiniai padaliniai ir jų funkcijos


4. Ruošiami teisės aktų pakeitimai, kurie bus teikiami Seimui rudens sesijos metu

5. Vykdomi susitikimai su įvairiomis suinteresuotomis šalimis

6. Baigiamas pirkimo procesas naujoms inovacijų agentūros patalpoms išsinuomoti

Kaip inovacijų agentūros kūrimą vertina partneriai?

Giedrius Viliūnas, STRATA direktorius


      Sutelkdami inovacijų skatinimą vienoje agentūroje žengiame seniai pribrendusį žingsnį link tarptautinių praktikų, pasiteisinusių sėkmingiausiose pasaulio šalyse. Šis sutelkimas padės padidinti pačios inovacijų politikos inovatyvumą, paspartinti pažangiausios tarptautinės patirties perėmimą, pagerinti tinklaveiką su kitomis šalies agentūromis, veikiančiomis verslumo, mokslo, technologijų ir inovacijų lauke, ir su kitų šalių partneriais. Neabejoju, kad naujoji agentūra išaugins tiek viešųjų investicijų į inovacijas grąžą, tiek brandaus verslo susidomėjimą technologinės bei vadybinės transformacijos galimybėmis, tiek visų regionų ir visų profesijų jaunimo susidomėjimą inovatyvaus verslo kūrimu.

 

Monika Paulė, Inovacijų agentūros patariamosios grupės narė, startuolio „CasZyme“ vadovė


      Labai teigiamai vertinu būsimoje inovacijų agentūroje numatytas išskirti konkrečias proveržio sritis, kurių fasilitavimas iki šiol vyko fragmentuotai, išskaidytai tarp skirtingų institucijų, pvz., startuolių, biotechnologijų sektoriaus skatinimas. Veiklų ir kompetencijų sukoncentravimas būsimoje inovacijų agentūroje leis dar labiau įgalinti ir įveiklinti inovatyvių verslo sričių bei talentų potencialą, greičiau komercializuoti išradimus bei technologijas. Tikiu, kad inovacijų ekosistemai veikiant efektyviai ir nuosekliai šalyje galėsime įdarbinti daugiau talentų, sukurti ir išvystyti daugiau inovatyvių ir perspektyvių verslų, bei pasiekti Lietuvos ekonomikos proveržį.

Giedrius Valuckas, „Versli Lietuva“ Valdybos narys, LINPRA prezidiumo narys, UAB „Progresyvūs verslo sprendimai“ direktorius 


      Džiaugiuosi, kad ilgai brandintas verslo, valstybinių institucijų, išorinių ekspertų įdirbis virsta kūnu – inovacijų agentūra. Pagrindinė agentūros suformavimo idėja yra koncentruota ir profesionali pagalba verslui, suoptimizuojanti ir perimanti dabartines kitų institucijų paslaugas.
      Inovacijų agentūra vienodai rūpinsis verslumo, eksporto ir inovacijų skatinimu, kuris bus horizontaliai integruotas į agentūros paslaugų teikimą verslui. Taip pat turėtų padidėti paslaugų prieinamumas visų verslo brandos stadijų verslams, kuriems skirtinguose etapuose gali būti reikalinga skirtinga pagalba. Pradedant nuo verslaus žmogaus, kuriam reikia padėti įkurti verslą ir sėkmingai startuoti, baigiant brandžiomis tradicinės pramonės įmonėmis, kurių proveržiui ir didesnei sėkmei neretai trūksta būtent inovacijų taikymo – tiek technologinių, tiek progresyvių vadybos sprendimų. Verslo kompetencijų didinimas kaip minkštoji inovacijų agentūros paslaugų teikimo dalis nuteikia ypač optimistiškai.

      Tikiu, kad ilgainiui inovacijų agentūra taps viena svarbiausių ir stipriausių agentūrų Lietuvoje!

Kodėl inovacijų agentūra kuriama ne „nuo nulio“?

Inovacijų agentūra kuriama konsoliduojant esamas inovacijų skatinimo funkcijas skirtingose institucijose, o ne kuriant dar vieną besidubliuojančią agentūrą. Inovacijų agentūra kuriama „Verslios Lietuvos“ pagrindu, nes visos „Verslios Lietuvos“ teikiamos paslaugos yra aktualios inovacijų agentūrai, agentūra turi tik vieną dalininką – Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, todėl taip yra paprasčiau ir greičiau nei steigti naują įstaigą. 

Kas nutiks su darbuotojais, kurie dirba konsoliduojamų funkcijų agentūrose„Versli Lietuva“, LVPA ir MITA?

Darbuotojai ir/arba jų atliekamos funkcijos bus perkeltos į inovacijų agentūrą preliminariai 2022 m. pradžioje. „Verslios Lietuvos“ atveju visos pareigybės bus perkeltos į inovacijų agentūrą. MITA, LVPA atveju bus perkeliamos pareigybės, susijusios su inovacijų priemonių administravimu.

Ar inovacijų agentūra dirbs su MTEP skatinimu?

Taip, inovacijų agentūroje išliks visos šiuo metu MITA vykdomos MTEP skatinimo priemonės verslui.

Susipažinkite su dar beveik 30 klausimų ir atsakymų apie kuriamą inovacijų agentūrą:

Jūsų nuomonė svarbi